2010. január 29 és 31 között találkoztak utoljára a MIDILI-program keretében hét országból kilenc szervezet képviselői Bécsben a kahlenbergi Schönstatt Központban. Munka-hétvégénk nagyon intenzív volt.
Egyik csoport összegezte az együtt töltött 20 hónapos projekt-időszakot, a másik a projekt-dokumentáció internetes oldalával foglalkozott ( www.midili.eu )
Röviddel azelőtt sikerült megoldani a kelet-európai különleges betűk beállításának problémáját.
Nem minden ország tudta betartani a határidőket, nekik most utólag kell a „házi feladatokat” pótolni. S ez nem a lustasággal függ össze, mert a résztvevők, akik e munkában elkötelezettek, társadalmi munkában dolgoznak, s így is figyelemreméltó teljesítményt nyújtottak. Az elmúlt hónapokban a házaspárok között valódi barátságok jöttek létre, s így sokan nem tudtak mit kezdeni azzal, hogy az európai közös munka a végéhez közeledik.
Azok a hangok, melyek a varsói találkozón is már hallhatók voltak, most még erősebbekké váltak E lárma eredményeként elsősorban egy Európai Családkongresszus megrendezésének tervezése folyt, melyet még ebben az évben a hét résztvevő ország rendez, s további kétoldalú találkozók létrehozása is szóba jött a következő évekre…
Mivel az Európai Unió felnőttképzési programokat támogat anyagilag, ezért az egyes országok felelősei tematikus műhelyeket terveznek és kínálnak föl. Ezek Európa - szerte meghirdetésre kerülnek, s az érdeklődők, akik az EU honlapon erre az ajánlatra rátalálnak, jelentkezhetnek. Ezzel közelebb kerültünk egy álom megvalósításához, mint ahogy a munka legelején álltunk: Hogy tudjuk az elméleti és a gyakorlati tudást, melyet schönstatt alapítója, Kentenich Josef kifejlesztett, a legszélesebb körben is ismertté tenni? Ebből az álomból keletkezett a projekt-leírás, melyet fönt a menülista „projekt” pontjában rövidítve olvashatunk. Itt még egyszer a fő törekvések:
- Minden EU - országban jelen van a gyermeküket egyedül nevelő szülők csoportja, akik a krónikus gyermekszegénység egyik nagy rizikó-faktorát jelentik.
- Eddigi programokban úgy tették föl a kérdést, hogyan támogathatjuk az egyedül nevelő szülőket és gyermekeiket?
- A mi programunk abból indul ki - tehát megelőző jellegű -, hogyan akadályozható meg, hogy valaki egyedülállóvá váljon? Hogyan szilárdíthatjuk meg a házastársi kapcsolatokat?
- Kentenich Josef, a reformpedagógus (1885-1986) saját élettörténete alapján (házasságon kívüli gyermekként nyolc évesen árvaházba kerül…) megélte és megszenvedte a rendezetlen személyi kapcsolatok végzetes következményeit. A dachaui koncentrációs táborban eltöltött fogság három éve alatt fektették le a politikus Fritz Kührrel együtt a családmozgalom alapjait, melyet különösen is a házasság és család megszilárdításának szentelt.
A résztvevők csupán kis csoportja - akik még nem voltak soha Bécsben - akarta emlékezetében nem csupán a repülőtértől a bécsi erdőig vezető utat megőrizni, hanem az Óvárosra is szerettek volna egy rövid pillantást vetni. Ez a három óra, melyet a történelmi hagyományokban gazdag Bécs városának szenteltek, csupán étvágygerjesztő volt, egy ok arra, hogy még visszatérjenek.
A már említett internetes oldalt (www.midili.eu) tovább kell fejleszteni és az Európai Családkongresszus számára is használhatóvá kell tenni.