2024. július 6-án Óbudaváron a Schönstatt lelkiségi központban közel háromszázan ünnepelték a kápolna alapkőletételének 20 éves jubileumát, Ozsvári Csaba 15 éves halálévfordulóját és az elkészült Mária-kert megáldását. Ezen az ünnepen mutatták be az épülő új szállásépület is.
A családok hétköznapi megszentelődését szolgáló közösség otthoni háziszentély felállítására ösztönzi a házaspárokat. A háziszentélyek „főoltára” ez a kápolna, mely a közösséghez tartozó családok adományaiból épült fel az akkori veszprémi érsek, Márfi Gyula engedélyével.
Az elmúlt húsz év alatt a közösség növekedésével a kápolna mellé képzőház előadóteremmel, ebédlővel és szállásépületek épültek az itt lelkigyakorlatozó családok számára.
Az ünnepi alkalom a most elkészült Mária-kertben kezdődött. Gertrud-Mária Erhard nővér, a magyar közösség egyik vezetője mondott köszöntőt, majd Arkadius Sosna lengyel származású schönstatt-atya, az általános nemzetközi vezetőség tagja megáldotta a kertet.
A Mária-kert sokrétű jelentést hordoz a közösség számára. Elsősorban a saját életünk Mária-kertté alakítása a cél, hogy Mária nyomdokán és nevelése alatt mi is átadjuk életünket a Mennyei Atyának a tisztaság, a hűség, a szeretet virágait teremve. Ez a kert nem csupán virágok gyűjteménye, hanem a közösség számára a sorsközösség és a Krisztushoz vezető út szimbóluma. A kert közepén található missziós kereszt a küldetésünkre és a kereszthez való kapcsolódásra hívja fel a figyelmet.
A megemlékezés Ozsvári Csaba 15 évvel ezelőtt bekövetkezett halálának helyszínén, a kápolna mellett folytatódott. A nemzetközi hírű ötvösművész, aki a közösség tagja volt, 2009. július 9-én, 46 évesen itt hunyt el váratlanul, amikor feleségével és gyermekeivel nyári családnapokon vett részt. Élete és halálának különleges körülményei arra indította a schönstatti családokat, hogy kezdeményezzék boldoggá avatását. A kezdeményezéshez csatlakozott a Jeruzsálemi Szent Sír Lovagrend is, amelynek Csaba szintén tagja volt.
Csaba emlékhelyénél Thorday Attila atya, a boldoggá avatási folyamatot előkészítő bizottság tagja mondott beszédet. „ ..<Ha szeretet nincs bennem, olyan vagyok, mint a zengő érc vagy a pengő cimbalom.> Csaba a zengő ércet olyan nagy szeretettel töltötte meg, hogy Isten láthatatlan jelenlétét is láthatóvá tette általa.”
Thorday Attila atya kölcsönkérte Imritől, Csaba özvegyétől azokat a könyveket, amelyeket Csaba gyakran forgatott, hiszen tudta, hogy Csaba kedvenc olvasmányai Joseph Ratzinger, a később XVI. Benedek pápa írásai voltak. Beszédében Pál, a népek apostola és a Beszélgetés a hitről című írásokból a Csaba által aláhúzott mondatokat olvasta fel, és fejtette ki az üzenetét a hallgatóság számára. Így megidéződött Csaba alakja, látásmódja, szívügye, és az Egyház megújulásnak mély teológiai tartalma, mibenléte is.
Az együttlét ünnepi szentmisével folytatódott, amelynek főcelebránsa Udvardy György érsek atya volt. aki a kápolna küldetéséről és a közösség által megtalált nevéről beszélt: Egymásba írt szívek szentélye. A schönstatti lelkiség a szövetségen alapul: szövetség Istennel, szövetség egymással a házasságban és szövetségünk a közösségben, az Egyházban. Ez a kápolna helyszíne volt eddig is és ezután is ezeknek a szövetségi kapcsolatoknak a megújulásának, frissülésének és virágzásának. Beszéde végén arra bátorította a közösség tagjait, hogy legyenek bátrak a szövetség megújításában és az Egymásba írt szívek szentélyének megélésében, amely erőt, bátorítást és védelmet nyújt a világnak. Háláját fejezte ki a közösség minden tagjának elkötelezettségéért és prófétai tettéért.
A szentmisében öt házaspár kötött szeretetszövetséget, azaz otthonába meghívta Máriát, hogy nevelje és alakítsa a családot krisztusivá.
Délután négy helyszínt járhattak be a résztvevők. Idegenvezetés zajlott a Mária-kertben, ahol mélyebb, részletesebb betekintést kaphattak a résztvevők a kert spirituális jelentésébe. Volt lehetőség az emlékhelynél Csaba hitvalló életét jobban megismerni és az Ozsvári teremben a Hűség és alázat című Ozsvári Csabához kötődő kilenced alapján készült kiállítást megtekinteni. A kápolnában a megépülésének lelki folyamatát és a berendezési tárgyak üzeneteit lehetett megismerni. A most készülő új szállásépület mellett a Schönstatt lelkiség küldetéséről, a magyar közösség múltjáról és jövőbeli víziójáról lehetett beszélgetni. A délutáni programok alatt a gyerekek szervezett foglalkozásokon vehettek részt.
Az új szállásépület a Veszprémi Érsekség, és a Magyarország Kormány támogatásával és adományokból épül.
Török Orsi
A Veszprémi Érsekség honlapján is megjelent beszámoló az ünnepről itt.
Összefoglaló videót is készítettek. Köszönet érte!
Magyar kurír cikk az ünnepről.